Wędka – przyrząd do łapania ryb

Wędkarstwo dla wielu osób to sposób na miłe spędzenie wolnego czasu. W czasie siedzenia nad wodą w bliskości z naturą, znakomicie można wypocząć i doskonale się zrelaksować.

Wędkowanie zazwyczaj wiąże się z przynależnością do Związku Wędkarskiego. Członkowie zrzeszeni w Związku obowiązani są przestrzegać regulaminu oraz wędkować według ustalonych zasad.

Wędka – narzędzie do łowienia ryb

Pierwsza wędka, skonstruowana z bambusowego kija i przywiązaną do niego linką z haczykiem użyto w Chinach. Od tego czasu, sprzęt ten był unowocześniany, a pomimo tego, zasada łowienia ryb współczesnymi wędkami pozostała taka sama.

Nowoczesne wędki wykonane są z włókna węglowego – jest to bardzo trwały, lekki i sprężysty rodzaj materiału. Wędki zazwyczaj wyposażone są w szybkie kołowrotki, nawijające i rozwijające potrzebną ilość żyłki.

Wzdłuż całej długości wędziska umocowane są przelotki, służące do przewlekania przez nie żyłki, zakończonej odpowiedniej wielkości haczykiem. Na haczyk zakładana jest przynęta.

Rodzaje wędek

Rozróżnić można kilka typów wędek:

– bat – tradycyjne drewniane wędzisko o długości nawet do kilkunastu

 metrów,

– tyczka – służąca do połowu ryb spokojnie żerujących,

– spinning – krótka wędka do połowu z brzegu lub łódki,

– podlodowa – do połowu z przerębli jezior i stawów,

– odległościówka – służąca do połowu spławikowego,

– wędka muchowa – można nią łowić „na sztuczną muchę”,

– gruntówka – do łowienia bezpośrednio z gruntu.

Każda z wymienionych wędek przewidziana jest do odmiennego sposobu łowienia ryb, i posiada inny osprzęt zakładany na czas wędkowania.