Jaką wędkę wybrać na początek?

Wędkarstwo to jeden z najpiękniejszych o najlepszych sportów, jakie można sobie wybrać. Ogromna bliskość natury, spokój, relaks i możliwość połączenia tego wszystkiego ze spotkaniami ze znajomymi i przyjaciółmi.

Aby jednak móc zacząć wędkować koniecznie trzeba posiadać najważniejszy do tego przyrząd, czyli wędkę. Jaką wybrać na początek przygody z łowieniem ryb?

Rodzaje wędek

Na rynku generalnie istnieją trzy rodzaje wędek i różnią się one od siebie budową. Podstawy podział to wędki teleskopowe Mikado, wędki segmentowe i wędki jednoczęściowe.

Jak każdy wie, wędka jest sprzętem stosunkowo długim. Nawet te najkrótsze wędki potrafią mierzyć nawet kilka metrów. Z tego powodu najpoważniejszą różnicą pomiędzy nimi jest sposób ich składania.

Wędka teleskopowa składa się z segmentów, które potrafią chować się w sobie. Wędka segmentowa również podzielona jest na trzy lub cztery segmenty, jednak przewożone one są oddzielnie.

Zupełnie innym typem wędki jest ta jednoczęściowa, która nie ulega podziałowy i zawsze jest w jednej postaci.

Która dla amatora?

Jak łatwo się domyślić zdecydowanie łatwiejszą dla amatora będzie któraś z wędek dzielących się na segmenty. Ze względu na wygodę i bardzo szybki montaż, poleca się na początku rozpoczęcie przygody z wędkowanie od wędki teleskopowej. Wędka segmentowa może często stwarzać problemy w montażu, a dodatkowo zajmuje ona dość sporo miejsca podczas transportu. Wersja teleskopowa składa się w mały i poręczny fragment wędki.