Skąd wzięła się akwarystyka?

Skąd wzięła się akwarystyka

Akwarystyka, jest dziedziną wiedzy, która dotyczy hodowli zwierząt oraz roślin wodnych. Hodowla ta, ma miejsce nie gdzie indziej, tylko w akwarium. Akwarystyka, to także zawodowe oraz amatorskie, zajmowanie się hodowlą organizmów wodnych. Akwarium, jest szczególnym rodzajem zbiornika, który nasi przodkowie, rozumieli jako rodzaj specjalnego naczynia na wodę. 

CZYM JEST AKWARYSTYKA I NA CZYM WŁAŚCIWIE POLEGA?

Jak się już państwo, zapewne domyślacie, łacińskie słówko aqua, w tłumaczeniu na język polski, oznacza właśnie wodęGeneralny podział, który dotyczy akwarystyki, dzieli ją na dwie podstawowe kategorie: akwarystykę słodkowodną oraz akwarystykę morską. Historia tej dziedziny wiedzy oraz hodowli zwierząt i roślin w akwariach, sięga jeszcze czasów przed naszą erą, kiedy to Sumerowie, poświęcali swój czas temu zajęciu, by czerpać z niego zarówno rozrywkę jak i profity natury konsumpcyjnej. Akwaria, obecne były również w starożytnych Chinach, gdzie prowadzono hodowlę karasi w glinianych i porcelanowych wazach oraz w oczkach wodnych.  

akwarystyka

KILKA SŁÓW NA TEMAT HISTORII AKWARYSTYKI

Jak wspomnieliśmy wcześniej, rybami, które hodowano w starożytnych Chinach, były karasie, a dokładnie ich złocista odmiana Carasium auratus. Rzymianie, również podejmowali się tego zadania i budowali specjalne baseny, w których hodowali przeróżne gatunki ryb morskich. Udawało się im to, dzięki połączeniu wybudowanych przez siebie basenów z wodą płynącą prosto z morza. I to chyba im właśnie, zawdzięczać możemy współczesną kategorię akwarystyki, zwaną akwarystyką morską.